Suve võib pidada sigade Aafrika katku kõrghooajaks. Eestis leitakse jätkuvalt viiruspositiivseid metssigu.
Seoses heinateo ja viljalõikusega sagenevad sel perioodil inimeste ja masinate liikumised farmi ja põldude vahel. Samuti on suurenenud metssigade liikumine metsast põldudele.
Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Helen Prommiku sõnul on suvi ja sügise algus sigade Aafrika katku (SAK) leviku kõrgaeg. „Aastatel 2015–2021 diagnoositi Eestis just sellel perioodil 28 kodusigade SAK juhtumit, mille käigus hukkus või hukati ligi 45 000 kodusiga,“ selgitas Prommik. Viimane SAKi juhtum kodusigadel diagnoositi Eestis 2021. aasta juulis Harjumaal.
Väga murettekitav olukord on meie naaberriigis Lätis, kus haigust on tuvastatud nii mets- kui ka kodusigadel. „Sellel aastal on Läti teavitanud kolmest SAKi kodusigade koldest. Kahel juhul oli tegemist kodumajapidamisega, kuid kolmas hõlmas suurt, 1500 seaga tootmisfarmi. Katku leviku piiramiseks on Lätis sellel aastal hukatud 1531 siga.“ Alates 1. juunist on Lätis tuvastatud ligi 200 SAKile positiivset metssiga, neist 141 olid viiruspositiivsed. „Eesti-Läti piiri ääres olevas Vidzeme piirkonnas on juuni algusest tuvastatud 21 SAKile positiivset metssiga, kellest viiruspositiivseid oli 12,“ kirjeldas Prommik olukorda Lätis.
Prommik rõhutas, et ka Eestis on sellel aastal leitud SAK positiivseid metssigu. „Käesoleval nädalal tuvastati SAKi antikehad Läänemaal Lääne-Nigula vallas ühel kütitud metsseal. Viimane SAKi viiruspositiivne metssiga aga veebruari alguses Võrumaal. Seega on haigus endiselt meie metsades olemas ning koduseafarmid on haiguse poolt ohustatud. Seapidajatel on ülioluline järgida rangeid bioturvameetmeid takistamaks viiruse levikut metsast farmi.“
Suvel ja sügisel leiavad eestimaalased rohkem tee metsadesse, mistõttu on tähelepanelikkus ja võimaliku viiruse edasikandumise vähendamine oluline. Juhul kui leiad surnud metssea, teavita SAKi rakenduse kaudu https://seakatk.ee/teata, kuhu saad lisada asukoha koordinaadid ja pildi, või helista infotelefonil +372 605 4767.
Allikas: PTA