ETSAÜ seemendusjaam 20

Seakatk

Eesti Tõusigade Aretusühistu (ETSAÜ) seemendusjaam Vasulas rajati aastal 1996. Praeguseks on seemendusjaam tegutsenud järjepidevalt 20 aastat. Kui algusaastatel oli jaama 44 kohaga laudas 14 kulti, siis aastal 2008 tingis suurenenud nõudlus kvaliteetse kuldisperma järgi vajaduse seemendusjaama juurdeehituseks. Nii oligi perioode, kus laudas olid täidetud kõik 74 kuldi kohta.

Seakasvatajate jaoks keeruline olukord, mille tekitasid nii majandustingimuste muutumine kui ka sigade Aafrika katku jõudmine Eestisse, põhjustas farmide sulgemise ja ka tootmise vähendamise. Kõik see mõjutab ka seemendusjaama. Kui 2014. a müüdi jaamast 51 482 doosi seaspermat, siis 2015. a oli müük 42 718 doosi.

Seisuga 1. juuni 2016 on seemendusjaamas 36 kulti. Neist 6 eesti suurt valget tõugu e jorkširi (Y), 8 maatőugu e landrassi (L), 3 pieträäni (P), 12 djuroki (D) ning 7 ristandkulti (DxL ja DxP).

Kuldid valitakse koostöös aretusspetsialisti, seemendusjaama peaspetsialisti ja farmide vahel. Jaama toodavad kuldid pärinevad tunnustatud baasaretusfarmidest, mis vastavad kõrgele aretuse tasemele ja nõutavatele veterinaartingimustele. Praegu on selliseid baasaretusfarme Eestis vaid üks – Pihlaka Farm OÜ. Elusloomi imporditakse ka väljastpoolt Eestit, tunnustatud aretuskarjadest. Näiteks 2015. a tuli seemendusjaama sellistest karjadest 19 kulti, nende seas djuroki, jorkširi ja landrassi tõugu kuldid. Eesti baasaretusfarmist jõudis seemendusjaama 2015. a 17 kulti. Väljastpoolt Eestit jaama tulevatele loomadele on ka Veterinaar- ja Toiduameti poolne täiendav ja tugevdatud kontroll. Keskmiselt tuleb kult jaama 6-kuuselt ja on jaamas 1,5 aastat (1,5 a 2014. a ja 1,7 a 2015. a). Landrassi ja jorkširi tõugu kulte kasutatakse lühemat aega, teisi puhtatõulisi ja ristandkulte kauem. Kultide valiku kriteeriumiks on looma välimik ning jõudlusnäitajad. Vähemalt kaks kordaaastas käib aretusspetsialist seemendusjaamas olevaid kulte kohapeal hindamas. Hinnatakse kuldi välimikku ja arengut ning ka järglasi, samuti loomade tervist. Tingimustele mittevastavad loomad prakeeritakse.

Kõik seemendusjaama tulevad kuldid läbivad vähemalt 30- päevase karantiiniperioodi. Karantiinilaut asub seemendusjaamast 10 km eemal ja mahutab korraga kuni 8 looma ning vastab kõigile Veterinaar- ja Toiduameti kehtestatud nõuetele.

Seemendusjaamas on tööl 3 täiskohaga ning 1 osakoormusega töötaja, lisaks lepinguline karantiinilauda pidaja.

Novembrist 2009 kasutatakse sperma analüüsimiseks elektroonilist süsteemi SpermVision – spetsiaalset arvutiprogrammi, mis võimaldab iga ejakulaadi analüüsimist, spermide liikuvuse, elujõulisuse ja anomaaliate hindamist ning vastavalt tihedusele ja liikuvusele õige lahjendusastme määramist. Ejakulaatide tihedus on väga erinev, aga ühes doosis peab sperme olema 2,5–3 miljardit ja vastava programmi kasutamine tagab piisava arvu sperme seemendamiseks. Kogu info salvestatatakse programmi ning see võimaldab igal ajal info järelkontrolli. Seemendusjaam kontrollib igat väljasaadetud spermat kolmel järjestikusel päeval ning vajadusel ka neljandal päeval.

Jaamast väljastatavas spermas peab viljastusvõimeliste spermide hulk olema vähemalt 60%, keskmiselt on see näitaja 85–90%. Sperma kvaliteeti saavad ETSAÜ liikmed jälgida ETSAÜ või EPJ kodulehelt http://estpig.ee/?SEEMENDUS/Sperma-kvaliteet vői https://www.jkkeskus.ee/jkk/sead/possu-portaal/sperma-kvaliteet.html. Andmeid uuendatakse esmaspäevast neljapäevani hiljemalt kl 10. Uue kuldi spermat ei saadeta välja enne, kui sperma kvaliteeti ja säilivust on hinnatatud vähemalt kahel korral ning see vastab nõuetele.

Sperma kvaliteet
Joonis 1. Sperma kvaliteedi hindamise näidis

Töö seemendusjaamas on korraldatud nii, et ETSAÜ liikmed saaksid vajadusel pühapäevast neljapäevani kell 8–15 kättekohapealt värske sperma. Lisaks on nädalas 3 autoringi: pühapäevane ring hõlmab Saaremaad, esmaspäevane enamuse Mandri-Eestist ning teisipäevane Lõuna-Eestit. Sperma transportimise auto on vastava külmikuga, mis tagab spermale kogu sõidu vältel ühtlase temperatuuri 17°C (±2°C). Lisaks kasutame sperma saatmiseks ka Cargobus OÜ teenust. Klientide paremaks teenindamiseks ning nende vajaduste rahuldamiseks on hea, kui tellimus esitatakse vähemalt 24 h ette. Tellimust on võimalik esitada internetis http://www.estpig.ee/?TEENUS/Sperma-tellimine või jaama telefonil 735 2198.

Kultideprakeerimiselonoluliseksnäitajaksseemendustulemused. Seemendustulemusi (ümberindluse protsent ning elusalt sündinud põrsaste arv) jälgitakse seemendusjaamas pidevalt. Analüüsi aluseks on ETSAÜ liikmete Possu programmi sisestatud andmed. Seega on andmete õigsuse seisukohalt väga oluline, et farmid täidaksid programmikorrektselt jauuendaksid andmeid regulaarselt (vähemalt kord kuus). Andmete uuendamine tähendab, et farmi Possust edastatakse andmed EPJ jõudluskontrolli andmebaasi, mille kaudu seemendusjaama spetsialist saab analüüsimiseks vajalikud andmed.

Seemenduse andmed
Joonis 2. Ümberindlus ja viljakus farmide lõikes

Graafikult on näha farmide ümberindluse protsent (ÜI %) ning viljakus 2014. ja 2015. aastal seemendusjaama kultidega. 2014. aasta keskmine ümberindluse protsent oli 13,1% (kõige väiksema ümberindlusega farmis 3,9% ja suurima ümberindlusega farmis 27,3%), 2015. a oli vastav arv 14,7% (väikseim ümberindluse protsent 4,2 % ja suurim 44,1%).

Jaanika Kreela
ETSAÜ seemendusjaama laborant

 

Kuldisperma tellimine