Küüslauk

Ajakirjas “Pig International”, august 1999. a.

Sigade haistmismeel on umbes 400 korda tundlikum kui inimesel. Sellest hoolimata peavad põrsad küüslaugu iseloomulikku lõhna meeldivaks. Nii väidavad briti söödatootjad-uurijad. Küüslauk tõstab prestarterisse lisatuna sööda väärtust ja loomade söögiisu. Briti söödatootjatel on käsil katsed, mille käigus esimese etapina lisatakse prestarterisse küüslaugujahu, kasvavate sigade ratsiooni punaseid köögivilju ja kolmanda etapina samuti punaseid köögivilju, ainult väiksemas koguses. Lisaainete vahetamise üheks põhjuseks on, et sigadele meeldib vaheldus. Samamaitselise sööda andmisel oleks tulemus kesisem. Kuid see on majanduslik küsimus. Küüslauguga rikastatud sööt maksab vähem. Kummatigi näitavad põrsad üles meeletut huvi küüslaugumaitselise toidu vastu.
Ainukeseks ebameeldivuseks on hoones pidevalt tuntav küüslaugulõhn. Kuid seda kompenseerib fakt, et kärbseid on märgatavalt vähem. Küüslaugumugulates olev alliin muutub purustamisel ensümaatiliselt allitsiiniks. Uriiniga väljutatuna peletab allitsiin sõnnikust täiskasvanud kärbsed ja takistab kärbsevastsete arengut ja kasvu.
Küüslauk pole ainult maitselisand. Ta omab antibakteriaalset ja immuunsüsteemi tugevdavat toimet. Uurimisel on söödad, millesse on lisatud peale küüslaugu probiootikuid, samuti piimhappebakterikultuuri. Eesmärgiks on lämmatada kahjulikud mikroobid juba eos, et tagada seale hea tervis ja kiire kasv.
Vaatamata tugevale iseloomulikule aroomile, ei põhjusta küüslaugu söötmine muutusi sealiha lõhna ja maitse osas. Taani söödateadlased lisasid küüslaugujahu emisesöödale 20 grammi päevas. Lihal ja pekil pärast tapmist tehtud kontrollimisel muutusi ei tuvastatud.
Refereeris Monika Vaidla