Eesti seakasvatajad õppereisil Inglismaal

Ruth Lumiste
Eesti Tõusigade Aretusühistu konsulent

Seakasvatajad üle Eesti said kokku 6. juulil, et sõita laevaga Tallinnast Rostockki ja sealt läbi Belgia Prantsusmaale. Reisifirma Taisto Reisid olid andnud meie käsutusse kahekorruselise bussi koos reisijuhi Kaariniga. Inglismaal ootasid meid külla seakasvatajad aretusfirmast “Seghers Hybrid” Ltd. Tutvustati firmat ja näidati sealsete tõuaretajate poolt aretatud seatõugusid. Puhaste tõugude asemel kasutati niinimetatud landrassi, jorkiri jne. tüübilisi nummerdatud liine, mille täpset põlvnemist ei avaldata. Et saavutada tugevat kehaehitust, kasutati emistena poolvereseid djuroki sigu. Arvan, et paljud meist nägid esmakordselt firmas PIC sigade aastaringset väljas pidamist. Tore oli vaadata, kuidas igal emisel koos põrsastega oli oma “isiklik” porilomp, mold, kuut ja kindel ruutmeetrite arv maapinda. Tähtis on välipidamise puhul liivane kuiv pinnas.

Loomulikult tutvusime ka Londoni peamiste vaatamisväärsustega: Pig Beni, Toweri kindluse ja Windsori lossiga. Meelde jäi kõigile kindlasti Shakespeare’i sünnilinn Stratford-upon-Avon, kus külastasime kirjaniku sünnikodu. Elamust pakkus väljasõit filmidest ja kirjandusest tuttavale Stonehenge’sse.

Tore, et meile oli koostatud eraldi reisiprogramm ja meil õnnestus käia ka Inglismaa lõunarannikul. Reis oli väga tore, veel toredam oli reisiseltskond ja see on kõige tähtsam. Olime korraks eemal oma kodustest askeldustest ja muredest – kogusime jõudu.

Kohtumiseni järgmisel aastal uuel reisil, sõbrad seakasvatajad.