Järeldused

 

1.   Sarnastes pidamistingimustes võivad pesakonnamass, põrsamass ning massi-iive majandite ja aastate lõikes ühe farmi piires oluliselt erineda. 

2.   Noorte emiste pesakonnad on oluliselt väiksemad (10…14% võrra) ja palju madalama (4,5…6%) säilivusega kui kaks korda või rohkem poeginutel. Seevastu põrsaste massi-iive on noortel emistel kuni 6% võrra suurem. 

3.   Kevadel ja talvel sünnivad raskemad põrsad ja pesakonnad. Poegimissesoon ei mõjutanud aga oluliselt põrsa ega pesakonna võõrutusmassi. Kuigi põrsaste säilivus on veidi parem talvel sündinutel, ei erine põrsaste arv poegimissesoonide vahel. 

4.   Suur pesakond vähendab veidi põrsa sünnimassi (rp=-0,313). 

5.   Suurema põrsaarvuga pesakondades on veidi väiksem põrsamass, kuid pesakonnamass on suurem. Piimakus ja pesakonnamass 8-nädalaselt suureneb peamiselt põrsaste arvu tõttu pesakonnas. 

6.   Suurt valget ja eesti peekoni tõugu sigade tarberistamine suurendab viljakust vaid 0,44…0,67 põrsa võrra. Ristandemiste kasutamine suurendab viljakust aga 1,22…1,68 põrsa võrra. 

7.   Suurt valget tõugu emiste ristamine ei mõjuta oluliselt põrsamassi, pesakonnamassi, põrsaste massi-iivet ega säilivust, sest antud tunnustele avaldavad suuremat mõju keskkonnatingimused. 

8.   Importtõugude ulatuslikum kasutamine viimastel aastatel ei ole kohalike tõugude viljakust oluliselt mõjutanud.