Piima- ja viljatootjad on tänavu kasumis, sealihatootjad kahjumis

Põrsas
Siga

Piima ja vilja kokkuostuhinnad rõõmustavad põllumehi. Sealihatootjad tegutsevad aga kahjumis, sest liha maailmaturuhind on omahinnast madalam.

Ka sealiha maailmaturuhind on kasvanud. Eesti Tõusigade Aretusühistu tegevjuht Anu Hellenurme ütles, et praegu on see umbes 1,85 eurot kilogrammi kohta. Kui paar aastat tagasi oleks see hind olnud Hellenurme sõnul tootjatele imeline, siis praegu on olukord väga keeruline, sest sisendhinnad, nagu elekter või teravili on tõusnud.

Tootjad müüvad sealiha alla omahinna, mis on 2-2,5 eurot kilogrammi kohta.

"Hispaania oli varem suunatud Hiina turule. Kuna Hiina on ikkagi teinud teinud turukorrektuure ja ei osta liha enam Euroopast, siis on Hispaanias ületootmine. See on toonud sealiha hinda ka alla," ütles Hellenurme.

Hellenurme ütles, et sealiha tootjad on juba viimased aasta aega tegutsenud miinuses. Maailmaturu hinnast kallimalt toodangut müüa aga ei saa.

"Tänane ärimudel on üles ehitatud sissetoodavale lihale ehk me oleme vabaturul. Kui Eestisse tuleb sisse börsihinnaga sealiha, siis ega meil ei osteta sellest kallimalt. Kuigi Eesti sealiha võrreldes Poola või Hispaaniaga on ikkagi oluliselt puhtam ja antibiootikume näiteks kasutatakse palju vähem," ütles ta.

Lugege kogu uudist: ERR   

 

Kuldisperma tellimine