Sigade Aafrika katku vältimise võti

Metssiga
Metssiga

Kui riigid, nagu Taani, ehitavad sigade Aafrika katku (SAK) leviku tõkestamiseks müüre, on samas leitud uue matemaatilise mudeli abil kaks tõhusat taktikat.

Šotimaa ja Hispaania teadlaste meeskond on teatanud, et praakimine ja korjuste kiire eemaldamine on haiguse likvideerimisel kriitilise tähtsusega. Professor Andy White ja tema Heriot-Watti ülikooli matemaatika uurimisrühm tegid uue mudeli väljatöötamiseks koostööd Hispaania ulukiressursside instituudi (IREC), UCLM & CSIC (Hispaania, Ciudad Real) SaBio rühmaga.

SAK on väga nakkav viirus, mis põhjustab kodu- ja metssigadel rasket, tavaliselt surmavat haigust, millel puudub ravi ja vaktsiin. See ei kujuta endast inimestele ohtu, kuid viirus võib avaldada puhangupiirkondades suurt sotsiaalmajanduslikku mõju.

Metssiga on vabalt liikuv ja võib SAK-i kanda ja levitada. Praegu on haiguspuhangud Hiinas, Poolas, Belgias ja Baltimaades ning on Hiinas hävitanud umbes 40% riigi seakasvatusest. Metssead levitavad haigust ja nende arv on Euroopas tõusuteel. Suurbritannias on mitu populatsiooni ja sigade arv kasvab ka siin.

“Meie matemaatilist mudelit kasutati viiruse leviku erinevate viiside mõistmiseks,” rääkis professor Andy White. “Andmeid kasutades näitasime, et nakkus sai toimuda kolmel viisil: vastuvõtliku metssea ja nakatunud elusseaga või korjusega kokkupuutel või esialgse nakkuse saanud isendite kaudu, kes satuvad haiguse ohvriks alles mitme kuu pärast. Meie uus mudel kaalus ka bioohutusmeetmeid, mis võivad aidata puhangu levikut leevendada.” Praakimise ja nakatunud rümpade eemaldamise kombinatsioon on kõige tõhusam viis viiruse likvideerimiseks peremeespopulatsiooni likvideerimata.

Oluline on tegutseda kiiresti: nende meetmete varajane rakendamine vähendab nakkuse taset, säilitades samal ajal suurema populatsiooni tiheduse. Mõnel juhul võib see takistada viiruse levikut metssigade populatsioonis. Mudel viitab ka sellele, et soojemas kliimas võib olla kerge SAK-i kontrolli all hoida. Kõrgemad temperatuurid põhjustavad nakatunud rümpade kiiremat lagunemist, mis vähendab ka haiguspuhangu tõsidust. Mõnes piirkonnas söödetakse metssigu nende arvu suurendamiseks täiendavalt. Mudeli kohaselt tuleks seda vältida seal, kus SAK on ohuks, kuna see soodustab epideemiapuhangut ja haiguse püsimist pikas perspektiivis.

Tõlkinud Alo Tänavots

Allikas: https://researchportal.hw.ac.uk/   


ETSAÜ RSS-voog

Alammenüü

Kuldisperma tellimine