EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

eesti maatõugu siga

eesti maatõugu siga

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

eesti suur valge tõug

eesti suur valge tõug

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

djurok

djurok

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

pieträän

pjeträän

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

ristandsead

ristandsead

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

VTA tunnistas kehtetuks Läänemaa seafarmis kehtinud kitsendused

Ristandpõrsad

Veterinaar- ja Toiduamet tunnistas 9.01.18 kehtetuks Läänemaal Oru külas Lääne-Nigula vallas OÜ Linnamäe Peekonile kuuluvas sigalas ja seda ümbritsevate aladel sigade Aafrika katku tõttu kehtestatud piirangud ning karantiini.

Veterinaar- ja Toiduamet diagnoosis septembris sigade Aafrika katku Oru külas Lääne-Nigula vallas Läänemaal, kus peeti ligikaudu 6800 siga. Vastavalt kehtivatele tõrjemeetmetele kõik loomad hukati, taudikollet ümbritsevatel aladel kehtestati piirangud loomade ja loomsete saaduste liikumisele ning viidi läbi täiendavad järelevalvetoimingud. Farmi hooned ja inventar puhastati ning desinfitseeriti korduvalt, millele järgnes nõuetekohane ooteperiood..

Taudi farmi jõudmise üheks võimalikuks põhjuseks oli Eesti Maaülikooli teadlaste hinnangul haigustekitaja ülekandumine sööda ja muu farmi tegevuseks vajaliku transpordil.

Allikas VTA    

Seakasvatusteemalised saated KUKU raadios

Eesti Lihatööstus

Maatund
Avaldatud: 7. jaanuar 2018
Kuidas läks käima Eesti Lihatööstus ning millised on tänavused plaanid.

Intervjuu: Saade Kaul Nurm EL kahjunõue Venemaale ebaseadusliku sealiha sisseveokeelu kehtestamise eest
Avaldatud: 8. jaanuar 2018
Saade Kaul Nurm EL kahjunõue Venemaale ebaseadusliku sealiha sisseveokeelu kehtestamise eest.

Allikas KUKU    

VTA kutsub jahimehi üles rohkem metssigu küttima

Metssiga

Selleks, et vältida sigade Aafrika katku jõudmist metsast kodusigadeni, on jätkuvalt väga oluline metssigade arvukuse vähendamine. Viimastel kuudel tulnud ridamisi uusi sigade Aafrika katku leide Kagu-Eestist, kus taud oli juba hääbumas.

„Katk levib taas jõudsalt Meremäe-Rõuge-Räpina-Põlva-Veriora-Võnnu-Vara piirkondades, kus asuvad ka mitmed suured seakasvatuskompleksid. Nendes piirkondades oli metssigade asustustihedus alla 1,5 isendi 1000 hektari jahimaa kohta saavutatud juba rohkem kui aasta tagasi. Seega jahimehed on teinud oma tööd kohusetundlikult, aga nüüd on ilmselt tegemist uue katkulainega,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti loomatervishoiu osakonna juhataja Harles Kaup.

Aktiivsete kultide välimiku hindepunktid

Kult

ETSAÜ seemendusjaamas 14.12.2017 hinnatud aktiivsete kultide välimiku hindepunktid. Hinnatud Mait Mahlapuu ja Aino Aringo poolt.

Lugege edasi   

Vene kriis andis sealihatootjale uue hingamise

Rümbad

Praegu võib Tartumaa seakasvataja Aare Kalson just niiviisi nentida ja tunnistada, et kolm aastat tagasi vastu võetud lihatööstuse rajamise otsus on ennast vägagi ära tasunud. „Tagantjärele mõtleme lausa, et küll on hea, et Vene piir kinni läks,” märgib ta.

Kalsoni pere on sealiha tootnud 1990. aastatest peale. Sead kasvavad kahes farmis: Lääne-Virumaal SF Pandiveres ja Tartumaal Jampo seakasvatuses. Kokku on kärssninasid kahes tootmises üle 5000. Kalson selgitab, et kogu lihatootmisahel on samades kätes: alates emiste seemendamisest ja põrsaste üleskasvatamisest kuni loomade tapmise, lihatoodete valmistamise ja müümiseni.

Lihatooteid valmistatakse oma pisikeses tööstuses ja müüakse Rotaks Lihapoe kaubamärgi all oma poodides. Ettevõtete palgal on ligi 90 töötajat.

Kolm aastat tagasi oli ettevõtete tegutsemisfilosoofia hoopis teistsugune. Äri oli lihtne – sead müüdi peaaegu kõik Venemaale. „Kui piir kinni läks, oli meil kaks võimalust – kas paneme poe kinni või hakkame midagi muud kasvatamisele lisaks tegema. Otsus kaldus oma tööstuse rajamise poole. Kui ühtäkki eksport poleks lõppenud, siis me ei oleks oma tööstuse peale mõelnud,” räägib Kalson. Nüüd on ettevõttel Vasulas väike lihatööstus, kus oma kasvatuste toodang väärindatakse. Tööstuse rajamine on läinud kiiresti – suvel alustati ehitamisega ja detsembris tuli juba toodangut.

Lugege edasi Postimehest  

Tõuaretuse toetamine on kodumaise sealihatootmise hoidmiseks vajalik

Põrsad

Eelolevatel aastatel tuleks suurt tähelepanu pöörata kriisi tõttu kannatanud sea- ja veisekasvatuse potentsiaali taasta­misele ja hoidmisele läbi tõuaretuse toetamise, leidis põllumajanduskoda koos teiste põllumajanduse katusorganisatsioonidega möödunud aasta novembris praegust valitsuskoalitsiooni moodustanud erakondadele saadetud pöördumises.

„Väljendasime aasta tagasi lootust, et loodav valitsuskoalitsioon suudab astuda tõhusaid samme Eesti põllumajandus- ja toidusektori arendamiseks. Soovisime oma pöördumises muuhulgas täies mahus üleminekutoetuste ja kriisiabi maksmist ning tõuaretuse toetamist. Põllumajandussektoris tekkinud kriitilist olukorda arvestades oli väga oluline, et loodav valitsuskoalitsioon oli valmis meie ettepanekutega arvestama,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Kas sealiha on tervislik?

Riina Soidla

Tänapäeval on teadlikust toitumisest saanud lausa trendiliikumine, mistõttu pööravad inimesed aina rohkem tähelepanu oma toiduvalikule. Ja kuigi selle üle võiks vaid rõõmu tunda, on sealhulgas hakanud ringlema ka üha rohkem toitumise ja toiduainetega seotud müüte, millest mitmed puudutavad ka sealiha.

Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetooli lektor Riina Soidla tõdeb, et nii mitmedki sealihamüüdid tekitavad ka kõige kogenenumas teadlases hämmingut, mistõttu on oluline need ümber lükata.

Müüt – sealiha teeb paksuks. Paljudel seostub sealihaga esimese asjana rasvast nõretav seapraad. Maaülikooli teaduri sõnul saadakse tegelikkuses searümba lahtilõikamisel erinevateks tükkideks aga väga erineva toiteväärtuse ja rasvasisaldusega lihatükke. Näiteks sisaldab sea sisefilee vaid 3% rasva. Lisaks, kui võrrelda sea- ja linnuliha keskmiseid väärtusi, siis selgub, et need on oma rasvasisalduse poolest täiesti võrreldavad.

Lugege edasi Õhtulehest   


NOORSIGADE MÜÜK

OST

Puhtatõuliste noorsigade müük baasaretusfarmidest toimub aretusspetsialisti Aino Aringo vahendusel: 532 64890,

 

MÜÜK / PAKKUMISED

Puhtatõuliste noorsigade müük baasaretusfarmidest toimub aretusspetsialisti Aino Aringo vahendusel: 532 64890.


Vinimex OÜ Lääne-Virumaal Vinni vallas pakub tööd seemendustehnikule ja poegimisosakonna operaatorile. Vajadusel korter väga hea infrastruktuuriga Vinni keskuses, kus on olemas lasteaed, kool, spordikeskus, kaubandus jne. Helista julgesti ja küsi lisainformatsiooni telefonil 508 2696, Ants Ossip.

Kuulutus lisatud 25.10.2017

 

Saimre Seakasvatus OÜ müüb Y emiseid (Zline)
Kontakt: Jüri Karpovski 53320350

Kuulutus lisatud 08.09.2017

 

KALENDER

<< Veebruar >>
E T K N R L P
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28  
Kuldisperma tellimine